Latinsko ime: Salvia officinalis
Način pridobivanja: parna destilacija
Poreklo: Maroko
Del rastline: les
Vzgoja rastline: divje rastoča, ekološki certifikat
OPOZORILO: Eterična olja sodijo po zakonodaji med nevarne kemikalije, zato pred uporabo natančno preberite varnostna opozorila in upoštevajte navodila za uporabo. Varnostni list eteričnega olja najdete v zavihku “Dokumenti”. V varnostnem listu so navedeni vsi alergeni kot tudi kemijska sestava eteričnih olj.
Aromaterapija:
- Delovanje na fizično telo: Močno protivirusno, protibakterijsko eterično olje (glej raziskavo), ki zaradi visoke vsebnosti ketonov (tujon) sodi samo v roke izkušenih terapevtov. Uporablja se pri sinusitisu, angini, gripi, bronhitisu kot tudi za hormonske težave (PMS, amenoreja, premenopavza, neplodnost – glej raziskavo). Preganja mrčes (glej raziskavo).
- Odlično za razkuževanje prostora (glej raziskavo).
- Delovanje na psiho: Odličen tonik za živčni sistem, pomočnik pri utrujenosti in psihični izčrpanosti.
Kozmetika: Eterično olje žajblja dezodorira, uravnava potenje in deluje protibakterijsko, zato je priljubljeno v dezodorantih.
Opis vonja: Zeliščni, sladek, medicinski, oster.
Energijska aromaterapija: Eterično olje žajblja krepi 5. čakro in sprošča čustvene blokade, ki povzročajo težave v komunikaciji.
Afirmacija: “Svobodno izražam svojo resnico.”
Varnost: Eterično olje žajblja je nevrotoksično. Ni primerno za nosečnice, doječe matere in otroke. Najvišja koncentracija za dermalni nanos je 0,4 %. Nikoli ne jemljite oralno!
Več o varnosti eteričnih olj preberi v blogih:
Varna uporaba eteričnih olj za otroke
Ali naj eterična olja jemljem oralno?
Kvaliteta in certifikati: Eterična olja Florihana so 100 % naravna in avtentična. Ustrezajo najvišjim standardom v aromaterapiji. Na dnu stekleničke so označena s serijskimi številkami, s čimer je zagotovljena sledljivost.
Viri in literatura:
Steflitsch/Wolz/Buchbauer. 2013. Aromatherapie in Wissenschaft und Praxis.
Rhind J.P. 2016. Aromatherapeutic Blending. Essential Oils in Synergy.
Janeš D., Jočevar Glavač N.. 2015. Sodobna kozmetika. Sestavine naravnega izvora.
Tisserand R., Young R., Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals.
Wabner D., Baier C. 2012. Aromatherapie. Grundlagen, Wirkprinzipien, Praxis.
Informacije o tem eteričnem olju ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku. Diagnozo in pravo individualno terapijo lahko določi le zdravnik/terapevt v osebnem razgovoru s pacientom. Informacije, ki so podane tukaj vam lahko pomagajo, da se pripravite na pogovor z zdravnikom/terapevtom in mu podate dodatne predloge. Pri izbiri posameznega eteričnega olja in pred izdelavo mešanice si vedno preberite kontraindikacije in varnost uporabe le-tega v strokovni literaturi.
Avtor teksta: Nina Medved