Latinsko ime: Eucalyptus radiata
Način pridobivanja: parna destilacija
Poreklo: Avstralija, Madagaskar, Južna Afrika
Del rastline: list
Vzgoja rastline: gojena, ekološki certifikat
Razlika: evkalipt globulus in evkalipt radiata; eterični olji sta si med seboj zelo podobni, s tem da ima evkalipt globulus višji delež 1,8-cineola. Limonin evkalipt se od teh dveh popolnoma razlikuje, ima povsem drugačen vonj kot tudi drugačno delovanje.
OPOZORILO: Eterična olja sodijo med nevarne kemikalije, zato pred uporabo preverite varnostna opozorila. Varnostni list najdete v zavihku dokumenti. V varnostnem listu so navedeni vsi alergeni kot tudi kemijska sestava eteričnih olj. Priporočamo v branje!
Aromaterapija:
Delovanje na fizično telo: Eno najboljših eteričnih olj za lajšanje simptomov prehlada. Lajša izkašljevanje in redči sluz. Prav tako odlično za osvežitev in čiščenje zraka v prostorih. Antibakterijsko delovanje, učinkovito proti MRSA (več o tem preberi v raziskavi).
Kozmetika: Eterična olja z visokim deležem 1,8-cineola (evkaliptol) kot je eterično olje evkalipta globulus niso priporočljiva za nego kože.
Parfumeristika: Evkalipt je zgornja nota, ki zaradi svojega medicinskega vonja ni preveč priljubljena v parfumih.
Opis vonja: Medicinski, svež, zelen, kafrast, sladek, z lesnim podtonom.
Energijska aromaterapija: Odpira pljuča in poglobi dihanje, zato nam pomaga pri občutkih žalosti, tesnobe in utesnjenosti.
Afirmacija: “Z vsakim vzdihom čistim svoje misli in se odpiram novim spoznanjem.” (Nina M.)
Varnost: Ne nanašamo blizu nosu majhnih otrok. Previdna uporaba v nosečnosti, pri ljudeh s spazmičnimi obolenji dihal in pri astmatikih.
Več o varnosti eteričnih olj preberi v blogih:
Varna uporaba eteričnih olj za otroke
Ali naj eterična olja jemljem oralno?
Kvaliteta in certifikati: Eterična olja Florihana so 100 % naravna in avtentična. Ustrezajo najvišjim standardom v aromaterapiji. Na dnu stekleničke so označena s serijskimi številkami, s čimer je zagotovljena sledljivost.
Viri in literatura:
Steflitsch/Wolz/Buchbauer. 2013. Aromatherapie in Wissenschaft und Praxis.
Rhind J.P. 2016. Aromatherapeutic Blending. Essential Oils in Synergy.
Janeš D., Kočevar Glavač N.. 2015. Sodobna kozmetika. Sestavine naravnega izvora.
Tisserand R., Young R., Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals.
Wabner D., Baier C. 2012. Aromatherapie. Grundlagen, Wirkprinzipien, Praxis.
Informacije o tem eteričnem olju ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku. Diagnozo in pravo individualno terapijo lahko določi le zdravnik/terapevt v osebnem razgovoru s pacientom. Informacije, ki so podane tukaj vam lahko pomagajo, da se pripravite na pogovor z zdravnikom/terapevtom in mu podate dodatne predloge. Pri izbiri posameznega eteričnega olja in pred izdelavo mešanice si vedno preberite kontraindikacije in varnost uporabe le-tega v strokovni literaturi.