Pet rastlinskih olj za nego las

Med svojim bivanjem v New Yorku sem kar nekaj let živela v črnski četrti v Brooklynu. Kaj hitro mi je postalo jasno, da so negovani lasje in nohti osnova lepotnih ritualov temnopoltih žensk. Na naši ulici je bilo več frizerskih in kozmetičnih salonov, kjer so si ženske ob ritmih karibske glasbe pletle kitke in si omislile najbolj glamurozne nohte. Eden najbolj prodajanih izdelkov na naši ulici je bil gotovo “hot oil treatment”.Četudi v lepotnih salonih ni bilo moških, so tudi oni posebno pozornost posvečali negi las. Moj partner, ki je bil Afričan z dredi, segajočimi čez pas, me je večkrat tedensko prosil, če mu naoljnim lase. Ni mu bilo jasno, zakaj si tako pogosto umivam lase in zakaj ne uporabljam olj. Odločila sem se, da hot oil treatment preizkusim tudi sama. Moji lasje so bili čudoviti!I love New York. 😉

Kaj je “hot oil treatment”?

Gre za rastlinsko olje ali kombinacijo rastlinskih olj, ki se prodajajo v ampulah (za enkratno uporabo) ali v večjih stekleničkah (za večkratno uporabo). Olje segrejemo in ga nanesemo na lase (postopek natančneje opišem kasneje). Prevod za hot oil treatment bi lahko bil vroča oljna maska za lase.Hot oil treatment je največkrat vseboval kokosovo olje, olje jojobe, mandljevo in arganovo olje.

Zakaj so rastlinska olja odlična za nego las?

Številna rastlinska olja delujejo emolientno, zaradi česar zvišajo vlažnost las. Negujejo lasiče, stimulirajo prekrvavitev, lase krepijo in jim dodajo sijaj, obenem pa preprečujejo cepljenje lasnih konic. Medtem ko konvencionalni izdelki za nego las prisegajo na silikone (na etiketi jih boste našli pod imeni cyclopentasiloxane, dimethicone, cyclohexasiloxane), so nekatera rastlinska olja odlična naravna alternativa, ki lase negujejo, ne da bi jih pri tem mastila.Opažam, da je veliko žensk komercialne kreme zamenjalo z naravnimi, pri negi las pa so komercialni šamponi še vedno prva izbira. Formulacija šampona je precej zahtevna in sodi med naprednejše kozmetične izdelke.
Če si začetnica, bo olje za nego las odlična izbira in pameten korak od upoabe konvencionalnih k naravnim izdelkom.
Po preizkušanju rastlinskih olj na različnih tipih las sem med desetimi olji, ki se priporočajo za nego las, izbrala pet favoritov. V igri so bila – poleg spodaj opisanih – tudi olje jojobe, avokadovo olje, ricinusovo olje, olje moringe in makadamijevo olje.

Kokosovo olje (Cocos nucifera)

Kokosovo olje je bogato z lavrinsko kislino, ki sodi med nasičene maščobne kisline. Zaradi visoke vsebnosti nasičenih maščobnih kislin sodi kokosovo olje med najstabilnejša olja, kar pomeni, da ne podleže oksidaciji. Njegovo tališče je 25 C, zato je pozimi v trdnem, poleti pa v tekočem stanju.
Kokosovo olje zaradi svoje edinstvene sestave zmanjša izgubo lasnih proteinov, obenem pa poskrbi za večjo vlažnost las. Primerno je za vse tipe las, posebej za suhe in poškodovane lase ter za nego suhega lasišča. Zelo podobno kokosovemu je olje babasu.

Arganovo olje (Argania spinosa)

Arganovo olje sodi med najbolj priljubljene sestavine v obrazni in lasni kozmetiki. Prav zato je na trgu veliko ponaredkov, arganovo olje pogosto redčijo s cenejšimi.Pri nakupu bodi pozorna na sestavo izdelka! Pred kratkim sem prejela vzorček arganovega olja za nego las in moji lasje so bili po uporabi tega olja neverjetno prožni. Ko sem preverila etiketo, mi je bilo takoj jasno, zakaj: na prvem mestu so bili silikoni (cyclomethicone, dimethicone), arganovo olje je bilo šele na tretjem mestu!
Arganovo olje ima uravnoteženo vsebnost oleinske in linolne kisline, bogato je s skvalenom in vitaminom E. Lase obnavlja in krepi. Po uporabi arganovega olja so lasje mehkejši in bolj sijoči, razčesavanje je lažje. Posebej se priporoča za nego suhih in razcepljenih las.

Olje brokolija (Brassica oleracea)

Ko sem olje brokolija prvič uporabila na kodrastih laseh svoje hčerke, sem bila totalno navdušena! Neukročeni lasje so postali mehkejši, bleščeči in zlahka sem jih razčesala.Sestava brokolijevega olja je edinstvena, zato ga je težko nadomestiti z drugimi. Ima visok delež erucinske kisline (C22:1) in gadoleinske kisline (C20:1), ki sodita med enkrat nenasičene dolgoverižne maščobne kisline. Prav ti dve podeljujeta olju brokolija nemasten občutek in dobro drsljivost. Olje brokolija vedno uporabim v svojih šamponih in balzamih za lase. Olje ima blag vonj po brokoliju, ki je v izdelkih nemoteč.
Olje brokolija je najbolj priljubljen nadomestek silikona v lasnih serumih, šamponih in balzamih. Samo nekaj kapljic nanesi na konice las in že bodo videti gladki, negovani, sijoči! Dobra novica je, da las ne masti, tako da ga lahko uporabimo tudi tisti s tankimi lasmi.

Olje baobab ()

Olje baobaba deluje emolientno in lase intenzivno neguje. Posebej dobro se obnese za poškodovane, suhe in kodraste lase, na katerih ga lahko uporabite kot leave-in balzam za lase. Po sestavi je to olje podobno karitejevemu; njegova prednost je, da je v tekočem stanju.
Za intenzivno nego, obnovo in vlaženje las uporabi olje baobaba.

Kalofilovo olje (Calophyllum inophyllum)

Kalofilovo olje sodi med manj znana rastlinska olja, v zbirko olj za nego las pa sem ga umestila zaradi protibakterijskega in protivnetnega delovanja. Kalofilovo olje poznamo tudi pod imenom tamanu. Je intenzivne zelene barve, vonj je intenziven (mene spominja na čemaž). 😉 Priporočam, da ga uporabljate v kombinaciji z drugimi rastlinskimi olji.
Kalofilovo olje je prva izbira za nego poškodovanih las, uporablja se pri vnetem lasišču in prhljaju.

Kako izdelamo vročo oljno masko za lase?

  1. Lase umij s šamponom.
  2. V vodni kopeli segrej izbrano olje ali mešanico olj (približno 30 ml za srednje dolge lase). Olje ne sme biti prevroče, da se ne opečeš!
  3. Olje porazdeli po vlažnih laseh.
  4. Lase zavij v segreto brisačo ali v folijo, ki jo nekoliko segreješ s fenom za lase. Lasje naj bodo zaviti približno 20 minut.
  5. Lase umij in dobro izperi.
Tretma lahko izvedeš enkrat mesečno. Po poletju, ko so bili lasje posebej izpostavljeni, lahko tretma izpelješ pogosteje.

Oljni serum za nego las

Količina: 30 gKoncentracija eteričnih olj: pribl. 0,7 %Sestavine:10 g kokosovega olja10 g olja baobaba10 g olja brokolija1 kapljica eteričnega olja ilang ilanga4 kapljice eteričnega olja sladke pomarančeIzdelava: Eterična olja nakapamo v stekleničko in prilijemo rastlinska olja. Če je kokosovo olje v trdnem stanju, ga nekoliko segrejemo v vroči vodi. Dobro pretresemo.Uporaba: Uporabimo kot vročo masko ali za nego lasnih konic.

Kaj lahko narediš za še lepše lase?

Indijska masaža glave. Odkar sem si jo prvič privoščila pri Poloni, sem naravnost obsedena s to tehniko. Ne samo, da me popolnoma sprosti, temveč so moji lasje po tem tretmaju kot prenovljeni. Če se želiš te tehnike naučiti tudi sama, pridi na delavnico Indijska masaža glave s Polono. Polona se je tehnike naučila na Tajskem in v Indiji. Privošči svojim lasem nekaj več!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja