Latinsko ime: Styrax tonkinensis (and) Alcohol
Način pridobivanja: raztopina balzama v alkoholu
Poreklo: Laos
Del rastline: balzam oziroma smola
Vzgoja rastline: divje rastoča, ekološki certifikat
Drugo ime: siamski benzojevec
OPOZORILO: Eterična olja sodijo po zakonodaji med nevarne kemikalije, zato pred uporabo natančno preberite varnostna opozorila in upoštevajte navodila za uporabo. Varnostni list eteričnega olja najdete v zavihku dokumenti. V varnostnem listu so navedeni vsi alergeni kot tudi kemijska sestava eteričnih olj. Priporočamo v branje!
Aromaterapija:
Delovanje na fizično telo: Uporablja se za lajšanje izkašljevanja, spodbuja obnovo tkiva, zato je dobra podpora pri težavah kot so dermatitis, ekcem, psoriaza, opekline, akne, razjede.
Delovanje na psiho: Sedativno (stres, napetost) in anksiolitično (jeza).
Kozmetika: Problematična koža, težave s kožo.
Parfumeristika: Benzoin je spodnja nota in odličen fiksativ, vendar ga ne uporabite prekomerno. Balzamičen vonj spominja na vaniljo in se posebej dobro kombinira s cvetnimi vonji kot so jasmin, vrtnica in ilang ilang. Nepogrešljiv v orientalskih parfumih in akordu ambre.
Opis vonja: Balzamičen, vaniljast, sladek, lesni, medni, mehek, pudrast.
Energijska aromaterapija: Benzoin harmonizira prvo čakro. Vzbuja občutek varnosti, toplote in domačnosti. Pomaga nam prilagoditi se na spremembe in jih sprejeti v svoje življenje.
Afirmacija: “V času sprememb se počutim varno in domače.” (Nina M.)
Varnost: Ob stiku s kožo so zabeležili redke primere alergijskih reakcij. Ne uporabimo pri zelo občutljivi, poškodovani koži in pri otrocih, mlajših od dveh let. Tisserand priporoča najvišjo dermalno uporabo 2 %.
Več o varnosti eteričnih olj preberi v blogih:
Varna uporaba eteričnih olj za otroke
Ali naj eterična olja jemljem oralno?
Kvaliteta in certifikati: Eterična olja Florihana so 100 % naravna in avtentična. Ustrezajo najvišjim standardom v aromaterapiji. Na dnu stekleničke so označena s serijskimi številkami, s čimer je zagotovljena sledljivost.
Viri in literatura:
Steflitsch/Wolz/Buchbauer. 2013. Aromatherapie in Wissenschaft und Praxis.
Rhind J.P. 2016. Aromatherapeutic Blending. Essential Oils in Synergy.
Janeš D., Jočevar Glavač N.. 2015. Sodobna kozmetika. Sestavine naravnega izvora.
Tisserand R., Young R., Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals.
Wabner D., Baier C. 2012. Aromatherapie. Grundlagen, Wirkprinzipien, Praxis.
Informacije o tem eteričnem olju ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku. Diagnozo in pravo individualno terapijo lahko določi le zdravnik/terapevt v osebnem razgovoru s pacientom. Informacije, ki so podane tukaj vam lahko pomagajo, da se pripravite na pogovor z zdravnikom/terapevtom in mu podate dodatne predloge. Pri izbiri posameznega eteričnega olja in pred izdelavo mešanice si vedno preberite kontraindikacije in varnost uporabe le-tega v strokovni literaturi.